Türkiye’nin ‘etkili’ kadınları bir araya geliyor

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği bu yıl Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında özel bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Girişimcilikleri, bilim dünyasındaki varlıkları, azim ve kararlılıklarıyla her biri alanında bir başarı hikayesine imza atan Türkiye’nin etkili kadınları, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği’nin “Being an Efficientand High Impact Woman”temalı panelinde bir araya geliyor. Panelin temasına konu olan “efficient” kelimesi ise Türkçe’de “Verimli-etkili-yeterli-becerikli-rasyonel-ehliyetli” anlamlarına geliyor. Panel sayesinde tekstilden tarıma farklı sektörlerde, denizden uzaya varan farklı alanlarda etkili olmayı başarmış isimler, kendi hikayeleriyle tüm kadınlara rehber olmaya hazırlanıyor.

Açılış konuşmalarını İsviçre İstanbul Başkonsolosu Nathalie Marti ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkan Yardımcısı ve Union Bancaire Privée (UBP) İstanbul Temsilcisi Müriel Hayırel’in, moderatörlüğünü de gazeteci yazar ve İndeks; Konuşmacı Ajansı ve İçerik Fabrikası Başkanı Yaprak Özer’in yapacağı panel, 6 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da PeraPalaceHotel’inde gerçekleşecek.

Panel ile ilgili olarak bilgi veren Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Müriel Hayırel, bugüne kadar iş odaklı etkinlikler yapan Derneğin bu yıl ilk kez Kadınlar Günü’ne özel bir panelle gündeme geleceğini söyledi.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da kadının şiddet haberleriyle anıldığı bir dönemde Dernek olarak Kadınlar Günü’ne farklı bir bakış açısı geliştirdiklerini anlatan Müriel Hayırel, panelin amaç ve hedeflerini şu sözlerle özetledi:

“Kadın istediğinde, azmiyle ve çalışkanlığıyla hayatta farklılık yaratabiliyor. Panelistlerimiz de buna iyi birer örnek teşkil ediyor. Bu tür etkinliklerle kalıplarını kıran kadınlara yönelik farkındalığı artırmayı, motivasyon sağlamayı başarabilirsek, eminiz ki hem toplumsal gelişim hem de kadınların gündemdeki yerini değiştirebilmek adına olumlu bir adım atmış oluruz.”

Bu çerçevede istihdamla ilgili bir karşılaştırmaya da yer veren Müriel Hayırel, “Türkiye’de kadının istihdama katılım oranı yüzde 27. İsviçre’de ise bu oran yüzde 47. Oysa Türkiye’de Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı İsviçre’den çok daha önce verilmiş. Dolayısıyla bir yanımızla İsviçre’den çok daha öndeyiz, ama bir yanımızla geriden geliyoruz” yorumunu yaptı.

Türkiye’deki Kadın BaşKonsoloslar da Davetli Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkan Yardımcısı Müriel Hayırel, Kadınlar Günü panelinin Derneğin Yönetim Kurulu’nda da yer alan İsviçre Konsolosu’nun fikriyle geliştiğini belirtti. Hayırel, İstanbul’daki panele Türkiye’de görev yapan 6’sı fahri olmak üzere 18 kadın Başkonsolosun da davetli olduğunu açıkladı.

Panelde kimler konuşacak?

Panelde, DemsaGroup Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan, Bee’o Şirketi Kurucusu Aslı Elif Tanuğur, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Girişimci Prof. Dr. Gülşen Altuğ, tasarımcı ve uzayda mimari konusunda uzmanAyşe Ören ile ödüllü gazeteci yazar Gülden Aydın konuşmacı olarak yer alacaklar.

Günün tek erkek konuşmacısı ise aşk ve ilişkiler konusundaki kitaplarının yanı sıra sıradışı konuşmalarıyla tanınan Metin Hara olacak. Metin Hara panel öncesi dinleyenlere seslenecek, kadın temasına bakış açısını ortaya koyacak.

Leave a Comment